Doğal Taş Kaplama Kullanım Alanları

Doğal Taş Kaplama Kullanım Alanları

Doğal Taş Kaplama Kullanım Alanları

Doğal taşlar, konut yapımı konusunda tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Özellikle de granit, ahlat, sille ya da ya da Alaçatı taşı gibi seçenekler, dayanıklı taşlar arasında yer almaktadır. Peki doğal taş kaplama kullanım alanları konusunda neler biliyorsunuz? Gelin bu rehberimizdeki bilgilerden faydalanarak doğal taş kullanım alanları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doğal Taş Seçenekleri ve Kullanım Alanları

Doğal kayrak taşı, özellikle de duvar kaplaması konusunda tercih edilen taşlar arasında yer almaktadır. Zira doğal kayrak taşı, bahçe ve park düzenlemelerinde de tercih edilebilen dayanıklı bir taştır. Aynı zamanda nispeten daha uygun seçenekler sunan doğal kayrak taşı, duvar kaplama seçenekleri arasında yer almaktadır.

Doğal kayrak taşı gibi birçok doğal taş seçeneği, aşağıdaki alanlarda kullanılmaktadır;

  • Restorasyonlarda (özellikle de tarihi değer taşıyan binalarda)
  • Çatı kaplamalarında
  • Doğal taş evi yapımında
  • Yürüyüş yollarında
  • Bahçe ve parkların zemininde
  • Barbekü veya baca gibi yerlerde
  • Bina iç ve dış cephe kaplamalarda
  • Havuz için kullanılan dekoratif kaplama seçeneklerinde
  • Tatil köylerinde çevre düzenlemesinde

Yukarıdaki doğal taş kullanım alanlarına göz attığımızda, bu taşların aslında konut yapımı ve dekorasyon seçeneklerinde kullanıldığını görüyoruz. Bunun anlamı, doğal taş seçenekleri ile her türlü mimari yapıyı inşa edebilir, dekore edebilir ya da restore edebilirsiniz.

Doğal Taş Türleri ve Kullanım Alanları

Yukarıda kayrak taşının kullanım alanları hakkında bilgiler vermiştik. Peki diğer doğal taş türleri hangi alanlarda en sık tercih ediliyor? Biraz da bu sorunun cevabını verelim.

Ahlat taşı, özellikle de ısı yalıtımı amacıyla kullanılan doğal taşlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle ahlat taşını binanın ısı yalıtımında kullanmak mantıklı bir seçenek olacaktır. Bu nedenle dış cephe kaplama konusunda doğal taşlardan faydalanabilirsiniz.

Sille taşı, oldukça dayanıklı doğal taşlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle taş evi yapımında kullanılan seçenekler arasında yer almaktadır. Ek olarak yer kaplama seçenekleri konusunda da sille taşından faydalanabilirsiniz. Sille taşının sıklıkla kullanıldığı alanlarda birisi de fırın yapımıdır.

 

Taş Evlerin Yoğun Olduğu Bölgeler

Özellikle de Ayvalık, Foça, Urla, Datça, Alaçatı, Gümüşlük ve Çeşme gibi bölgelerde taş ev yapımının yoğun olduğunu görmekteyiz. Bu durumun en büyük nedeni, iklimsel ve bölgeler etkenlerdir. Özellikle de dekoratif görünümü açısından tatil bölgelerinde tercih edilen taş evler, dayanıklı görünümleri ile de dikkat çekmektedir.

Taş evler, sadece bu bölgelerde yer almaz. Türkiye’nin dört bir yanında taş evler bulunmaktadır. Bu nedenle taş ev yapımı ya da doğal taşların kullanım alanı konusunda herhangi bir bölge kısıtlaması söz konusu olamaz. Tabii ki lojistik durumlar, iklim özellikleri ve genel görünüm itibari ile taş evler Karadeniz Bölgesinde pek fazla tercih edilmemektedir. Ancak daha ılıman iklime sahip bölgelerde taş evleri her zamanki gibi trend konumdadır.

Doğal Taş Kaplama Maliyeti

Doğal taş kaplama fiyatları, birçok nedenden dolayı değişiklik gösterir. Özellikle de taş seçeneklerine ve nakliye durumuna göre ek fiyatlar da dahil olabilir. Bu nedenle taş seçimi konusunda dikkatli olmalı ve fiyat durumunu da göz önünde bulundurmalısınız.

İç ve dış duvar kaplama konusunda tercih edilen doğal taşlar, genel olarak benzer fiyatlara sahiptir. Aynı şekilde zemin dekorasyonu için kullanılan doğal taşlar da benzer fiyatlar taşımaktadır. Fakat ev yapımında kullanılan doğal taşlar, geniş seçenekler sunduğu için geniş fiyat aralıklarına sahiptir. Bu nedenle taş kaplama ya da taş ev yapımı konusunda tercih edeceğiniz doğal taşın türüne göre fiyatta büyük oynamalar söz konusu olabilir.

Doğal taş kaplama konusunda destek ve hizmet almak isteyenler, Alaçatı Taşçı olarak bizden uzman desteği alabilirler. Bunun için yapmanız gereken en temel şey, ek bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçmenizdir. İletişime geçerek projeleriniz için fiyat teklifi alabilir, danışmanlarımız ve mimarlarımız tarafından yeni bir proje başlatabilirsiniz. Bu sayede tüm hizmetlerimizden profesyonel çözümler ile faydalanabilirsiniz.

Taş ev yapımı, doğal taş kaplama ve diğer seçenekler söz konusu olduğunda, iletişim adreslerimiz üzerinden bizimle dilediğiniz an iletişime geçebilir ve güncel fiyat teklifleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?