Taş Ev Yapımı Hakkında Bilgiler

Taş Ev Yapımı Hakkında Bilgiler

Taş Ev Yapımı Hakkında Bilgiler

Taş ev, günümüzde farklı ev modelleri arayışına girenler için harika seçenekler arasında yer almaktadır. Doğallığı, geniş seçenekleri ve dayanıklılığı sayesinde insanları kendine çeken taş evler hakında bilgi almak istiyorsanız, bu rehberimizi inceleyebilirsiniz. Çünkü bu rehberimizde, taş ev yapımı hakkında bilgiler vereceğiz. Böylece taş ev modelleri ve taş ev yapımı maliyeti hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.

Taş Ev Nedir?

Taş ev, özellikle de Kuzey Avrupa’da sıklıkla tercih edilen konut tipleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde ise özellikle Ege ve İç Anadolu Bölgesi’nde taş ev türlerine denk gelmekteyiz. Kendine has yapısı sayesinde son yıllarda ülkemizde de dikkat çekmeye başlayan taş ev, genel olarak maliyet kaygıları nedeniyle tercih edilmemektedir. Ancak tercih edilmesindeki en büyük etken, fonksiyonel ve şık bir görünüm sunmasıdır.

Taş Evi Türleri Nelerdir?

2 tür taş kullanımı söz konusudur. Bunlardan ilki, kırma taş evidir. Doğal bir görünüm sunan kırma taş evi, ikinci tür olan kesme taş ev türünden daha fazla tercih edilmektedir. Kesme taş ev ise daha çok yapay görünüm sunan bir türdür. Endüstriyel olarak kesme taş evlerinin varlığına daha fazla denk gelsek de, kırma taş evlerinin daha doğal ve dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Kesme ya da kırma taş kullanılarak yapılan evlerdeki fark, doğallık açısından farklı görünümler sunmasıdır. Bu nedenle doğal taş kullanımı konusunda doğal görünümlü bir eve sahip olmak istiyorsanız, kırma taş kullanımından faydalanabilirsiniz. Ancak gerek hazır oluşu gerekse daha uygun seçenekler sunması nedeniyle kesme taş türlerinden de faydalanıldığı görülmektedir.

Taş evi yapımında, iskelet üzerinde taş giydirilmesi ya da sadece binanın dış yüzeyinin taşla kaplanması aşamaları mevcuttur. Bu iki yöntem de, kendine has özellikler taşır. Betonarme ya da çelik üzerine giydirilen taş evler daha dayanıklı sonuçlar vermektedir. Binanın iç ya da dış duvarlarında kullanılan doğal taşlar ise hem fonksiyonel hem de şık bir görünüm katmaktadır.

Taş Evi Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Isı yalıtımı, ev yapımı söz konusu olduğunda dikkat edilecek ilk konulardan birisidir. Yaz aylarında serin ve kış aylarında sıcak tutacak evler, ancak sağlam bir ısı yalıtımı ile yapılabilir. Bu nedenden dolayı, taş evi yapımında taş seçimi çok önemlidir. Eğer kış aylarında çetin dönemler atlatan bir iklim içerisinde yaşıyorsanız (örneğin sert karasal iklim), daha dayanıklı taşlardan faydalanmanız gerekmektedir. Eğer yaz aylarında aşırı sıcak dönemler atlatan bir iklim bölgesinde yaşıyorsanız (örneğin ılıman iklim), bu durumda ısı yalıtımı sağlayacak taş seçiminde bulunmanız gerekmektedir.

Taş evi yapımındaki yasal prosedürler, tıpkı diğer evlerdeki prosedürler gibi aynı süreç üzerinden işlemektedir. Bu nedenle bu konu hakkında özel bir hususa değinmemize gerek yoktur.

Bilinmelidir ki Türkiye, doğal taşlar konusunda oldukça geniş seçenekler taşımaktadır. Bu nedenle ülkemizde taş evi yapımı, geniş seçenekler barındırmaktadır. Bu nedenle seçeceğin taşların yapısını iyice araştırmanız gerekmektedir. Rutubete dayanıklı, ısı yalıtımı sağlayan ve işlemesi kolay taşlardan faydalanarak taş evi yapımı konusunda iyi bir tercih yapabilirsiniz. Bu nedenle gerek Akdeniz Bölgesinde çıkarılan sert taşlar gerekse Ege Bölgesinde çıkarılan volkanik taş türleri hakkında ayrıca bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Taş Evi Yapımı Maliyeti

Taş evi yapımı maliyeti, yapılacak projeye göre değişiklik gösterecektir. Burada önemli olan hususlardan birisi, bütçe ve seçilecek olan taşlardır. Bu nedenle bütçenize uygun doğal taş seçiminde bulunarak daha az maliyetli bir ev inşası gerçekleştirebilirsiniz.

Taş ev yapımı maliyeti, seçilen taşlar kadar onların nakliye fiyatlarıyla da şekillenmektedir. Bu nedenle nakliye fiyatlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Bunun yanı sıra diğer işçilik giderleri de ustadan ustaya değişiklik gösterebilir. Bu nedenle net bir fiyat vermek pek doğru olmayacaktır. Zira hem işçilere hem de zamanın şartlarına göre taş ev yapımı maliyeti değişiklik göstermektedir.

Taş ev yapımı maliyeti konusundaki son olarak bahsetmemiz gereken durum, taş evin büyüklüğüdür. Metrekare cinsinden (duvarları hesaplayarak) taş evi fiyatına değinebiliriz. Kalınlığa da bağlı olarak, taş evlerde ortalama metrekareye 1 ile 2 ton gibi bir taş kullanımı söz konusudur. Bu nedenle fiyatlamayı da taş seçeneklerine göre bakarak kaba taslak yapabilirsiniz.

Eğer taş evi yapımı maliyeti ve diğer konularda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Alaçatı Taşçı WhatsApp hattı üzerinden ya da web sitemizde yer alan “İletişim” sayfası üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece hayallerinizi süsleyen projeleri birlikte gerçekleştirebiliriz.

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?